Poradna › Jak na údržbu

Údržba o vířivku není nijak náročná a při pravidelném používání zabere přibližně 5 minut týdně. Jedná se převážně o čistění filtru a případnou úpravu vody.

O filtraci se nám ve vířivce stará nízkoenergetické cirkulační čerpadlo rakouské značky Koller, které při spotřebě 200W vyprodukuje výkon o hodnotě 250W. Díky tomu dostatečně profiltruje hrubé nečistoty ve vířivce jako jsou předměty z venku, které do vířivky napadají, tak biologický materiál (vlasy, kůže atd.) za potřebný čas.

Filtrační vložka zachytá hrubé nečistoty a díky duálnímu systému filtrace, kdy umíme zachytávat efektivně i menší nečistoty držící se na dně vířivky udrží vodu krásně čistou. Z tohoto důvodu je potřeba, pakliže vířivku používáte 2 týdně filtrační vložku jednou za týden hrubých nečistot zbavit (provedete tak opláchnutím filtru proudem teplé vody). V případě, že filtr není čistý, nebude čistá ani voda. Inteligentní systém řízení vířivky umí extrémně plný filtr detekovat snížením průtoku.

Vířivku lze napojit na pískovou filtraci avšak to není potřeba. Pískovou filtraci doporučujeme spíše do veřejných prostoru.

 

Úprava základních hodnot vody

Každá voda má své bazální hodnoty jako je například tvrdost, pH a alkalita. Tyto hodnoty musí být vždy upravené, aby ve vodě všechny procesy fungovali správně.  Hodnoty můžete pohodlně naměřit pomocí lakmusových papírků a následně upravit pomocí adekvátních přípravků jako je pH-, pH+ či prostředky na snížení tvrdosti vody. V případě, že Vám vířivku instalujeme, technik vždy vodu upraví a perfektně Vás do údržby zaškolí.

Dezinfekce

Každá vířivka disponuje v základu ozonátorem, který slouží k mírné dezinfekci vody. Nicméně používáním vířivky dochází i díky teplé vodě (oblíbená teplota je okolo 38 stupňů, maximum je 40) k jejímu znečištění a vodu je tak potřeba dále dezinfikovat. A je několik manuálních či poloautomatických možností.

Chlór – je stále nejefektivnější forma dezinfekce. Díky teplotě vody se používá jiná forma chlóru než do bazénu. Chlór je širokospektrální a máte tak jistotu, že zničí všechny typy bakterií, řas a tak dále. Při používání menšího množství se nemusíte bát dráždicích reakcí, které znáte z veřejných provozů, kde je dávkování z důvodu hygienických norem výrazně vyšší.

Brom – Patří mezi velmi efektivní, ale méně známé možnosti dezinfekce.  Je efektivní, ale o něco dražší než chlór.

Aktivní kyslík – Šetrná forma údržby vody, která je oblíbená převážně v případě přecitlivělosti na chlór. Kyslíkové tablety sami o sobě nestačí a je potřeba dodávat kyslíkový aktivátor pro zvýšení stability. Dále používat přípravky  je quanicid či jiné. Velká nevýhoda šetrné formy úpravy vody je nízká efektivita. Kyslík není tak širokospektrální a nezabijí všechny typy bakterií či řas. Není tak vhodný u provozů kde se například střídá více lidí (kamarádi na grilovačce atd.). U kyslíkové úpravy vody je vyšší čásová náročnost a vyšší tendence ke kazení vody

Jakou formu zvolíte je čistě na Vás. Pokud Vám jedna přestane vyhovovat, můžete přejít a vyzkoušet jinou.

 

Automatizovaná forma údržby vody?

Mezi oblíbené varianty patři jedinečný ozonátor EkoZone. Jedná se o český výrobek a produkuje více ozonu než ve standardní výbavě. Pokročilá technologie Díky tomu se nároky na dezinfekce výrazně snižuji. Chlór tak použijete přibližně jednou za tři týdny (jako doplněk z důvodu širokospektrálpnosti). U EkoZone je potřeba tak jako u všech forem dezinfekce mít správně nastavené základní hodnoty vody a to především pH.

Další variantou je zařízení In.Clear známe značky Gecko. Jedná se zařízení dezinfekcí pomocí bromové soly. Do vířivky nasypete bromovou sůl z které zařízení pomocí elektrolýzu udělá brom. Opět je potřeba pro správné fungování mít v pořádku hodnoty vody.

Vířivku je možné osadit cela automatickým dávkováním chlóru a pH. Jedná se však o variantu především do veřejných wellness center.

 

Nevěřte na zázraky

Nevěřte šarlatánům  a slovům, že o vířivku není starost. Jedná se o zařízení s horkou vodou, ve kterém se koupeme a znečišťujeme. Vždy tak bude nějaké údržba potřeba – není však nijak složitá a stačí tak dodržovat jen pár pravidel.

Vířivka musí sloužit vám, a ne vy jí😊 Proto máme vyškolený tým, který Vám i s údržbou vždy rádi a ochotně poradí.